Sedmnáct důvodů, proč nevolit Babiše. Piráti v čele s Peksou vysvětlují, proč si tohle Česko nezaslouží

29.11.2022
Sedmnáct důvodů, proč nevolit Babiše. Piráti v čele s Peksou vysvětlují, proč si tohle Česko nezaslouží

Blížící se termín prezidentských voleb přirozeně vyvolává otazníky nad kompetencemi a integritou jednotlivých kandidátů. U expremiéra Andreje Babiše coby očekávaného vítěze prvního kola volby však tento fakt platí dvojnásob. Ačkoli u ‚občanských‘ kandidátů typu Danuše Nerudové či Petra Pavla můžeme jenom odhadovat, jak by se ve funkci asi chovali, u jiných kandidátů už vcelku jasnou představu máme. S tímto názorem souzní i europoslanec Mikuláš Peksa, který se proto rozhodl spustit web zaměřený právě na „frontrunnera“ prvního kola.

„To, jak jste se na minulých postech chovali a jaké máte ve svých zaměstnáních výsledky, je vcelku jasným signálem pro to, jak budete fungovat i v těch dalších,“ vysvětluje Mikuláš Peksa důvody, proč se zaměřuje právě na Babiše. „Pokud mám na výběr mezi někým, jehož minulost je silně kontroverzní a jehož práce byla v předchozích letech značně neuspokojivá, proč bych si nezvolil jiného kandidáta, který takovými nedostatky netrpí?“ uvažuje český europoslanec.

Ať už jde o neschopnost zamezit ztrátám na životech během pandemie, udržet státní dluh na uzdě nebo neochota řešit svůj střet zájmů a koncentraci mediální moci, podle Peksy by si Česko zasloužilo kandidáta, který není zatížený velkými kontroverzemi, a který tak může promlouvat ke všem občanům bez rozdílu. „Problém je ten, že jako lidé máme obrovskou schopnost vytěsňovat negativa a soustředit se na to pozitivní. V některých situacích může být taková amnézie velmi užitečná, u prezidentské volby to ale bohužel neplatí,“ míní Peksa.

Právě takové „amnézii“ má zamezit právě europoslancův web připomínající sedmnáct velkých kontroverzí spjatých s někdejším premiérem. „Udržet v hlavě a rozvážit všechny kauzy Andreje Babiše je nad síly i pro zasvěcené, natož pro běžné občany. Myslím si ale, že občané by měli mít možnost se informovaně a poučeně rozhodnout o tom, kdo je bude dalších pět let zastupovat. Proto do toho koneckonců jdeme,“ uzavírá europoslanec.

Další Aktuality

Europoslankyně Gregorová pořádá výstavu čínského umělce a aktivisty odsuzující porušování lidských práv
29.12.2022

Europoslankyně Gregorová pořádá výstavu čínského umělce a aktivisty odsuzující porušování lidských práv

Brusel, 29. listopadu 2022 - Na zvěrstva autoritářských režimů či na válku na Ukrajině poukáže unikátní výstava přímo v budově Evropského parlamentu. Autorem originálních děl je čínský lidskoprávní aktivista Badiucao, kterého do Bruselu pozvala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta se tématům porušování lidských práv věnuje dlouhodobě a autoritářské režimy za tyto činy hlasitě odsuzuje.

Od Taiwanců se můžeme učit, jak bránit demokracii – i tu digitální, říká europoslankyně Gregorová
06.12.2022

Od Taiwanců se můžeme učit, jak bránit demokracii – i tu digitální, říká europoslankyně Gregorová

Berlín, 6. prosince 2022 - Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se začátkem tohoto týdne účastní konference v Evropském domě v Berlíně. Na konferenci nazvané „Taiwan: Příležitosti a výzvy v době geopolitických změn” promluvila Gregorová na téma dezinformace, kterému se dlouhodobě věnuje. Pirátská europoslankyně do Berlína přijela na pozvání německého europoslance Reinharda Bütikofera, který v Evropském parlamentu patří k frakci Zelení/ESA.